ماهیان خاویاری : هر آنچه که می خواهید بدانید!

Cover.fw

این روز ها برای دریافت اطلاعات در اینترنت منابع بسیارِ فارسی و انگلیسی برای پاسخگویی به سوالات ما وجود دارند. اما از آن جا که اطلاعات شفاف و درستی در باره ماهیان خاویاری چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی در دسترس نیست، بر آن شدیم تا مقاله ای کامل و جامع در مورد ماهیان خاویاری در بلاگ باهوخاویار منتشر کرده تا رسالت آگاهی بخشی خود را به درستی انجام داده باشیم.

ماهیان خاویاری در زبان شیرین فارسی به نام تاس ماهیان و در جوامع بین المللی با نام استورژن (Sturgeon) شناخته می شوند. همچنین، نام علمی این مجموعه ماهیان Acipenseridae می باشد. یکی از اشتباهات رایج در میان عوام، نام بردن از “ازون برون” برای اشاره کردن به این دسته ماهیان به جای  نام های استورژن و تاس ماهیان است.

گونه های مختلف ماهیان خاویاری

تاس ماهیان، به دو دسته ی اصلی آسیپنسر ها (Acipenser) و هوسو ها (Huso) تقسیم می شوند.

ماهیان خاویاری در دسته ی آسیپنسر ها به 6 گونه ی زیر تقسیم می شوند:

  • قره برون یا Acipenser Persicus
  • چالباش یا Acipenser GueldenStaedtii
  • شیپ یا Acipenser Nudiventris
  • ازون برون یا سوروگا (Sevruga) یا Acipenser Stellatus
  • بری یا Acipenser Baerii
  • آمور استورژن یا Acipenser Schrenckii

که در این میان، سه گونه ی “قره برون”، “چالباش” و “شیپ” به نام تاس ماهی یا آسترا (Asetra) مشهور شده اند.

هوسو ها نیز به 2 دسته تقسیم می شوند:

  • بلوگا یا Huso Huso
  • کالوگا یا Huso Dauricus

 

حال به شرح مفصل هر یک از گونه های بالا از ماهیان خاویاری می پردازیم:

 

قره برون:

نام این ماهی به معنای “دماغ سیاه” بوده و به خاطر ویژگی های ظاهری اش به این نام معروف شده است. این ماهی، بهترین نوع تاس ماهی در جهان است که به تازگی به عنوان یک گونه ی مستقل به رسمیت شناخته شده و اتفاقا از گونه های بومی ایران نیز هست. گوشت قره برون رنگ سفیدی دارد و چربی آن به نسبت سایر گونه ها کمتر است. طعم بسیار لذیذ خاویار آن، جذابیت این ماهی را دو چندان کرده است. خاویار این ماهی در طیف رنگی زرد طلایی تا قهوه ای تیره بوده و تولید آن در محیط های مختلف بین 8 تا 10 سال زمان می برد. اگر این خاویار، تحت شرایط ایده آل تولید شود، طعم گردو تازه می دهد.

GhareBorun

 

چالباش:

نام این تاس ماهی نیز بر اساس ویژگی ظاهری اش و به معنای “سر چال دار” می باشد. در اکثر موارد کاملا به قره برون شبیه است و تنها نقاط تفاوت، گوشت زرد تر و طعم ضعیفتر نسبت به قره برون هستند.

Chalbash

 

شیپ:

نام این ماهی از نام لاتین و علمی آن گرفته شده و خصوصیاتی مشابه سایر تاس ماهیان از جمله قره برون دارد، اما از تفاوت های این ماهی با دو تاس ماهی بالا، می توان به پرورشی نبودن این گونه (بنا بر دلایل اقتصادی) و همچنین ریز و کوچک بودن دانه های خاویار آن اشاره کرد.

Schipp

 

ازون برون:

ازون برون به معنای “دماغ دراز” می باشد و طیف رنگی آن از خاکستری روشن تا خاکستری تیره و گاها مشکی متغیر است. از ماهیان پرورشی نیست و خاویار آن دارای دانه هایی ریز و طعمی لذیذ است که برای تولید به زمانی بین 6 تا 8 سال نیاز دارند.

Ozun

 

بری:

نام این ماهی نیز همانند شیپ، از نام لاتین آن گرفته شده است. برای تولید خاویار به حدودا 4 سال زمان نیاز دارد که از ریزترین انواع خاویار به شمار می آید.  خاویار این ماهی در رنگ های خاکستری تیره تا مشکی دیده می شود. این ماهی مربوط به آب های شمال روسیه بوده و به دلیل زمان کم مورد نیاز برای تولید خاویار، برای محیط های پرورشی ایده آل است.

Baerii

 

آمور استورژن:

نام اصلی این ماهی شرینکی است که آخرین نوع از آسیپنسر ها محسوب می شود. این ماهی مخصوص چین بوده و برای تولید خاویار زمانی بین 6 تا 7 سال نیاز دارد. از ترکیب این ماهی و ماهی کالوگا، گونه ی ترکیبی Dauricus Schrenckii بوجود آمده است.

Amur

 

بلوگا:

این ماهی که در ایران به نام فیل ماهی مشهور است، درشت ترین، گران ترین و کمیاب ترین نوع خاویار را داراست. بیشنه ی طول عمر، وزن و طول آن به ترتیب: 80 سال، ا تن و 6 متر می باشد. پس از هر بار تخم گذاری، مجددا پس از گذشت حدود 2 سال شروع به تخم گذاری می کند. بین 10 تا 15 درصد وزن این ماهی را خاویارش تشکیل می دهد. خاویاری که برای تولید در محیط پرورشی به زمانی در حدود 12 سال نیاز دارد و طیف رنگی آن از خاکستری روشن تا خاکستری تیره و حتی مشکی متغیر است.

Belu

 

 

کالوگا:

این ماهی که از دیگر انواع خانواده ی هوسو هاست، در تمامی موارد به بلوگا شباهت داشته اما ظاهری شبیه به آسترا ها دارد. در رودخانه ی آمور چین یافت شده و همانطور که گفته شد، از آن انواع هیبریدی نیز تولید شده است.

Kalu

 

بدون دیدگاه

گذاشتن پاسخ